Farma Václav Lapka

KONOPNÉ VLÁKNO

Technické konopí je „lýková“ vláknitá rostlina podobná lnu, kenafu, jutě nebo ramie. Zároveň by mohlo hrát velmi významnou roli při snižování uhlíkové stopy a celkové energické udržitelnosti. Více o technickém konopí a jeho skladbě se dočtete „ZDE„, dále se budeme věnovat pouze vláknu. Konopné vlákno je jedno z nejpevnějších a nejdelších přírodních vláken z rostlinné říše s obsahem celulózy více jak 70%. Rostlinu chrání před jejím zlomením a je schopné rozptylovat a pohlcovat zvuk a UV záření.

nejdůležitější je tírna

SSSS

Jediný úkol linky je oddělit vlákno a pazdeří od sebe. Čím lepší linka, tím lépe tyto dvě suroviny oddělí.

Naše farma spustila první chod tírny v roce 2013. Od té doby každý rok přidáváme nové stroje, modernizujeme stávající nebo je měníme za více efektivní. Kromě toho vytváříme i vlastní prototypy jako je čistička pazdeří.

Naše farma už od roku 2013 postupně vytváří nový prototyp farmářské tírny specializovaný přímo na konopný stonek. Dnes jsme zatím první funkční tírna na zpracování konopí na území České republiky. Postupem času jsme tírnu zdokonalovali a vylepšovali až do nynější podoby.

 

Proč u nás konopářství zaniká?           
Kvůli absenci zpracovatelských firem. To znamená nedostupnost technologií pro zpracování stonků na vlákno nebo technologie pro zpracování semene. Nedostačující podpora od státu.

 

CO PRODÁVÁME MY?

Největší skok v modernizaci nastal letos v roce 2023, kdy se do celého procesu začlenil nový stroj na konci linky, který dokáže vlákno vyčistit od všech zbytků pazdeří, zkrátí jej a kotonizuje (zjemní).

Konečné konopné vlákno je velmi jemné, obsahuje jen nepatrné množství prachových částic a je vhodné k dalšímu zpracování do mnoha dalších odvětví.

 

Veškeré produkty z naší farmy mají BIO certifikaci, patří mezi ně samozřejmě i vlákno. Můžete si být tedy jisti, že je tak přírodní, jak to jenom jde.

20221022_165306_2

Nutno podotknout, že celý proces sestavování linky a vymýšlení zlepšení, je zcela jedinečný, jelikož jsme se nikde jinde nemohli inspirovat. Za naším know-how stojí výhradně pouze bratři Václav a Jaroslav Lapka, kteří vše “začali od píky“ a dokázali ji vylepšit a výsledek posuďte sami.

 

 

JAKÉ JE VYUŽITÍ KONOPNÉHO VLÁKNA?

Textílie z konopného vlákna jsou šetrnější k přírodě. 

Jsou tenčí a přitom pevnější než látky z bavlny. Jsou kvůli svým vlastnostem vhodné pro alergiky a jdou odolné vůči hnilobě. 

Tkaniny mají přirozený lesk, jsou prodyšné a skvěle udržují teplo. 

MŮŽE DO PRAČKY I SUŠIČKY! 

hemp textile 2
hemp rope

Konopné tkaniny jsou odolné vůči horku a skvěle sají vlhkost. 

Zadržují 95 až 100 procent UV záření. 

Mají skvělou pevnost a odolávají proti povětrnostním a vodním vlivům. Na rozdíl od jiných vláken dokáží odolávat i proti mořské vodě, proto se hojně využívali pro krycí plachty, sítě a lana. 

NA MOŘI NEZKLAME! 

Z konopného vlákna lze hotovit desky „sendvičového typu“, které jsou ohebnější a pevnější než desky ze dřeva. 

Konopné vlákno se ve stavebnictví využívá hlavně kvůli tomu, že je to skvělý izolant. Jelikož je bezalergenní tak také nedráždí plíce ani pokožku. 

Může sloužit také jako náhražka skelné vaty. 

BUĎ DOMA V SUCHU A TEPLE!

stavebnictví 2
hemp paper

Papíry z konopí jsou přirozeně pružné a částečně odolné vůči vlhku. 

Vysoká pevnost umožňuje vícenásobnou recyklovatelnost papíru. 

Při využití konopného vlákna k výrobě papíru nedochází k likvidaci lesů. 

EKOLOGICKÁ CESTA!