Farma Václav Lapka

KONOPNÉ PAZDEŘÍ

Konopné pazdeří jako podestýlka daleko předčí veškeré jiné materiály, které se běžně používají:

 Konopné pazdeří se nachází uvnitř stonků jako dřevitá dužina. Vzniká při získávání konopného vlákna ze stonků pomocí rosení, lámání a vytírání v tírně, která je na to uzpůsobena. Ve stoncích se nachází průměrně 55 % pazdeří. Konopné pazdeří obsahuje 53 % celulózy, 21 % ligninu, 18 % ostatních látek (protein, pektin) a pod 10 % vody. Využívá se hlavně jako podestýlka pod zvířata anebo ve stavebnictví. Velikost kousků jednotlivých částí pazdeří je do 1 cm.

VYSOCE ABSORPČNÍ

Savost pazdeří je až 500 %, což je 12krát vyšší, než má sláma a 4krát vyšší než u hoblin. Konopí absorbuje rychlostí 7,43mg/min a rozptyluje se 12,6 mg/min. Díky tak vysoké savosti stačí menší vrstva se zachováním stejné účinnosti. pH konopného pazdeří je neutrální a je vhodné i pro alergická zvířata. Strávíte méně času uklízením po vašich zvířatech a ušetříte nejen čas ale i peníze.

SNÍŽENÁ PRAŠNOST

Podestýlku z konopného pazdeří doporučují jak veterináři, tak farmáři a obzvláště pro alergiky. Zvíře i člověk ocení menší vystavení částicím prachu, které jsou příčinou vyvolání alergie. Konopí produkuje výrazně méně prachových částic než sláma, seno nebo hobliny a pomáhá také lépe odolává proti plísním než obyčejné materiály používané pro podestýlku.

SNIŽUJE ZÁPACH

Drobné póry v pazdeří vypouštějí vzduch, zatímco drží rozkládající se látku. Kapsy, nacházející se v pazdeří, udržují pachy způsobené hnilobou a plísní uvězněné uvnitř. Také jsou důvodem, proč je konopí tak vysoce absorpční. Póry a otevřená struktura zajišťuje proudění vzduchu nahoře a zároveň zachycování nepříjemného zápachu vespod. Konopná podestýlka tak zůstává suchá a bez zápachu.

BIOLOGICKY ROZLOŽITELNÉ

Konopí se využívá při fytoremediaci, což je proces odstraňování toxinů z půdy, vody a vzduchu. V současné době se například používá v místě jaderné katastrofy v Černobylu. Konopí je velmi nenáročná rostlina a dokáže se přizpůsobit v různých klimatických podmínkách a typech půdy. Škůdci jsou při pěstování nevýznamným problémem, a proto se také nemusí využívat neekologických postřiků a pesticidů. Technické konopí je rozhodně velmi užitečná a zelená rostlina.