Farma Václav Lapka

Proč zrovna konopí?

Konopí seté (cannabis sativa) je jednou z nejstarších plodin, které člověk zná. Z rostliny se dá využít opravdu všechno. Nic nezůstane jako odpad. Navíc svými kořeny dokáže vytáhnout z půdy těžké kovy a během několika sezón pěstování doslova vyčistit kontaminovanou půdu. Díky této neustálé revitalizaci není potřeba do půdy přidávat chemická hnojiva nebo střídat pole, aby měla čas na zotavení.

Tato rostlinka dokáže vyrůst prakticky kdekoliv a nevyžaduje speciální půdu. Při růstu je velmi odolná vůči nepříznivým podmínkám a odolává vůči většině škůdců a plísní, takže není potřeba používat herbicidní nebo pesticidní postřiky. Ekologickou cestou jdeme i v naší farmě, protože je to podle nás krok tím správným směrem pro naší zelenou planetu. 

NENÍ KONOPÍ JAKO KONOPÍ

Jako odrůdy stejného druhu rostliny mají konopí seté a konopí indické (a z něho vytvořená marihuana) mnoho podobností a mohou dokonce vypadat úplně stejně. Vzhledem k rozdílným právním předpisům a naprosto odlišným účinkům si však tyto rostliny není radno splést. Existuje několik klíčových rozdílů. 

Konopí všeobecně produkuje velké množství cannabinoidů. Jedním z nich je látka THC (tetrahydrocannabinol), která je zodpovědná za omamné účinky. V technickém konopí se musí nacházet v limitním množství 0,2 %, které již nezpůsobí žádné toxické efekty. Technické konopí je také schopné produkovat cannabinoid – CBD (cannabidiol), netoxickou látku, která má lékařské využití. 

Vzhledem k rozdílným úrovním THC jsou technické konopí a indické konopí (kde je důraz kladen na marihuanu) dle zákona upraveny velmi odlišně. V současné době jsou konopí a výrobky z něj povolené, pokud neobsahují více než 0,2 % THC. Na druhou stranu marihuana je striktně kontrolována a při neoprávněném držení nebo výrobě je trestána jako přestupek či trestný čin. 

všestranné využití konopí

V historii se konopí používalo velmi hojně. Sloužilo k výrobě všeho počínaje lany přes oblečení až po papír. Je faktem a zajímavostí, že flotila Kryštofa Kolumba použila k plavbě po oceánu konopné lanoví a plachty. Umělci jako Van Gogh, Rembrandt či Gainsborough malovali hlavně na konopné plátno. První džíny, které vyrobila firma Levi Strauss byli právě z konopných vláken. Dokonce i George Washington a Thomas Jefferson pěstovali konopí a Deklarace nezávislosti je napsaná na konopném papíře. 

Ve 20. století začalo být konopí démonizováno, protože bylo zneužíváno pro své omamné účinky. Od té doby se průmysl několikrát proměnil, otázky ohledně životního prostředí již nejsou jen plané pojmy a s tím se vrací i účel a smysl pro technické konopí. V současné době se opět dostává do popředí a roste zájem lidí, kteří se o této skvělé rostlině chtějí dozvědět víc.

V České Republice se tvořil trh s technickým konopím na začátku milénia, ale zanikl v době krize v roce 2008-2009. Zůstaly pouze jednotlivé subjekty odhodlané tuto krizi přečkat, protože v této rostlině vidí zdravou budoucnost pro nás všechny a směr, kterým bychom se měli vydat pro udržitelný rozvoj na naší planetě. Mezi takové vizionáře se snažíme řadit i my. 

Co vyrábíme my?

Jedním z produktů konopí je herba (usušené listy) a semínko. Ačkoliv doba sklizně se liší, obě suroviny se musí v první řadě usušit. V tom nám pomáhá sušička, která postupem času prošla několika úpravami. Investovat do zlepšení máme v plánu i do budoucna, jelikož je tento proces pro kvalitu zásadní.

Ostatní části této rostliny musí projít dalším zpracováním. Pro podnik je zásadní schopnost oddělit jednotlivé složky konopné rostliny – pazdeří a konopné vlákno. Kvalita oddělení těchto složek je stěžejní ukazatel vyspělosti podniku a jeho kvality produktu – čím menší procentuální podíl nečistot, tím vyšší kvalita. Při dosažení vysoké čistoty lze vstoupit jako dodavatel izolačních surovin do stavebního trhu případně až automotive.

 

Dlouhotrvající vizí je vytvoření produktu, který je jedinečný na Českém trhu, nezatěžuje životní prostředí a existuje v rámci rodinné ekofarmy. V současné době jsme schopni kvalitně oddělit jednotlivé složky a ty dál prodat jako surovinu ke zpracování.

a co dál?

Konopné semínka mají jemnou ořechovou chuť a jsou velmi výživná. Obsahují vysoké množství omega-3 a omega-6 esenciálních mastných kyselin. 

Využití nachází konopí i ve stavebnickém průmyslu jako skvělý izolační materiál, který slouží pro zateplení střech nebo zdí. Za zmínku stojí i konopný beton.

Konopné vlákno je čistě přírodní a šetrné k životnímu prostředí. Je velmi pevné a houževnaté. Navíc je přirozeně antimikrobiální a odolné vůči zápachu. 

Konopný papír je skvělou alternativou ke konvenčnímu papíru ze stromů a může poskytnout obnovitelnější zdroj pro světovou produkci. 

Co bychom to byli za Čechy, kdybychom nezkoušeli nové varianty piva. Přirozená hořkost v chuti konopí se k českému pivu skvěle hodí. 

Přiložené certifikáty k pěstování v přílohách níže: