Farma Václav Lapka

NAŠE OVEČKY

ZALOŽENÍ OVČÍ FARMY

Kdysi dávno jsme se rozhodli založit ovčí farmu. Hlavní důvod byl velký pozemek, který zarůstal trávou a kopřivami a nebylo možné ho lidskými prostředky každoročně sekat. 

Pro první chov jsme zvolili plemeno Charollais. Toto plemeno je masné, vlna z něho moc kvalitní není, ale tak jako tak se každý rok stříhají kvůli hygieně. 

Toto plemeno, ačkoliv na maso skvělé, mělo však velké problémy při rození nových jehňat. Při hodně porodech jsme museli asistovat a ani to nebylo zárukou, že jehně přežije. Proto jsme museli vymyslet, co s tím … 

POSÍLENÍ STÁDA O PLEMENO DORPER

Rozhodli jsme se zkřížit původní plemeno Charollais s novým Dorprem. Jsou vyhlášené pro svou nenáročnost a hlavně skvělé mateřské vlastnosti. To se také hned potvrdilo. Jehňata se rodí i bez pomoci a ačkoliv jsou nohatější a na první pohled vyzáblejší, úmrtnost se snížila v řádu desítek procent. 

V krátkém období pár let jsme zkoušeli chovat i anglo-nubijské baskety (kozy), ale kvůli jejich náchylnosti na nemoci a náročným požadavkům, jsme je ze stáda byli nuceni vyloučit. 

 

Vtipnou částí křížení je fakt, že došlo k zajímavému smíchaní barev. Charollais jsou čistě bílí, kdežto Dorpeři zase černí. Vzniklý mix pak jsou různé kombinace bílo-černé barvy jako dalmatini.