Farma Václav Lapka

dorperové - nenároční afričané

První záznamy o plemeni Dorper jsou z počátku 30. let minulého století z jižní Afriky. Tamější farmáři zkřížili Perské černohlavé ovce s berany Dorset Horn s cílem stvořit plemeno produkující vysoce kvalitní maso v extrémních afrických podmínkách. Farmáři se tímto zkřížením snažili konkurovat dovozcům jehňat z Nového Zélandu. Maso z dovozu bylo mnohdy nekvalitní a jednalo se pouze o několik typů dobytka.

Výsledkem bylo plemeno Dorper, které z matčiny strany získalo černou barvu hlavy a výborné vlastnosti jako je neselektivní pastva, vytrvalost a vynikající plodnost. Po otcových genech dědí pro změnu skvělou stavbu těla, rychlou růstovou schopnost potomků a kvalitní tělesný rámec s nadprůměrným osvalením a minimem tuku. Není proto divu, že se rychle staly jedním z nejoblíbenějších plemen. Zejména produktivita kvalitního masa a schopnost se adaptovat v různých klimatických podmínkách byly základem pro chov v Africe a později například i Kanadě nebo Austrálii.

Věděli jste že…

Se dokáží přizpůsobit jak horkým, tak i chladným klimatickým podmínkám?

Černá nebo bílá?

Rozlišujeme dva typy plemene Dorper. Černě zbarvení mají bílé tělo s černou hlavou i krkem anebo bíle zbarvení (více komerční), kdy je celá ovce bílá. Ovšem svět není černobílý, ale častokrát barevný, takže ne všichni sledují stejnoměrný vzorek s jejich zbarvením. Zatímco čistokrevní Dorperové zůstávají věrní své podobě, tak kříženci mohou mít skvrny nebo až černé zbarvení celého těla. Náš beran Felix pochází z čistokrevného chovu Černých Dorperů.

 

Vlna nebo srst?

Perské černohlavé ovce mají srst a naproti tomu plemeno Dorset Horn vlnu. Otázka zní. Co převládá u Dorperů?

Ať už bílí nebo černí, toto plemeno lze popsat jako statné ovce drobného vzrůstu. Od přírody mají srst na břiše a nohách. Vlna se vyskytuje pouze na jejich hřbetě. U chovů čistokrevných ovcí v subtropických až tropických podnebí Afriky, či Ameriky se nemusíte o vlnu starat. Dokáží ji během sezóny samy shodit. U nás v Čechách se Dorperové taktéž nepotřebují stříhat, ale vlnu neshazují (ovšem najdou se i výjimky). Není, ale hezký pohled na ovci, na které visí cáry vlny. Proto na naší farmě ovečky každé jaro objednáváme ke kadeřníkovi.

Věděli jste že…

Se nemusí ani stříhat?

Věděli jste že…

Jako jediní dokáží během dvou let až třikrát porodit?

Chov a plodnost

Chovat Dorpery je snadné. Jsou nenároční a lehce se dokáží přizpůsobit nové stravě. Je to jediné plemeno, které je polyestrální. Lépe řečeno, během života ovce se v určitých intervalech střídá období říje, kdy je samice sexuálně aktivní, a období klidu. U plemen ovcí jeden estrální cyklus trvá rok, ale u Dorperů jen pouhých 8 měsíců. Pod řádným dohledem můžou tak ovce porodit až třikrát za dva roky.

Předností plemene jsou bezproblémové a snadné porody, při kterých je častý výskyt dvojčat menší velikosti. V období porodu je ve chlívě vždy velmi rušno, živo a běda každému, kdo by chtěl ublížit malým jehňátkům. Plemeno Dorper je sice menšího růstu, ale probuzený mateřský instinkt u čerstvé matky není věc, o které by se dalo žertovat.