Farma Václav Lapka

KONOPNÉ SEMÍNKO

V dnešní době roste zájem lidí po výrobcích malých firem, kde je možné vidět vznik produktu krok za krokem. Konopná semena jsou získány z našeho technického konopí a proto také obsahují pouze stopová množství látky THC (tetrahydrocannabinolu), která jsou stanovena právním předpisem. Tím pádem nemají žádné omamné účinky. 

Konopné semínka jsou jedna z mála „superpotravin“ hodných tohoto přízviska. Jsou výjimečně výživná a bohatá na dvě esenciální mastné kyseliny, linolovou (omega-6) a linolenovou (omega-3). Jsou také zdrojem vyváženého množství bílkovin i různých vitamínů. 

 

co prodáváme my?

Konopné semínko máme k prodeji vždy na podzim v době sklizně. Vzhledem k certifikátům je semínko v BIO kvalitě a můžete si být jistí, že na něm nejsou žádné chemické postřiky. 

Pokud byste si ho chtěli zakoupit, je možné si momentálně konopné semínko u nás předem zamluvit, abychom s vámi na sezónu počítali. 

Než je semínko kompletně připraveno, projde několika stádii. Nejdříve se na poli sklidí horní část rostliny. Nato se semínko vyfouká a zbaví se jak těžkých kamenů a zbytků hlíny tak i prachu a jiných lehkých nečistot. V neposlední řadě se pak musí kvalitně usušit. Teprve pak je kompletně přichystané k dalšímu zpracování na loupané semínko, olej nebo mouku a následné distribuci.

a proč právě konopné semínko?

Je velmi výživné!

                                                                                                                                                  Konopné semínko je technicky vlastně oříšek a je proto velmi výživné. Obsahuje více než 30 % tuku a je obzvláště bohaté na dvě esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6. 

Je také skvělým zdrojem proteinů, jelikož více než 25 % z jeho celkových kalorií obsahuje vysoce kvalitní protein (pro představu chia semínka mají obsah zhruba 16- 18 %). 

Konopná semínka jsou také skvělým zdrojem vitamínu E a minerálů jako je například fosfor, draslík, sodík, magnesium, síra, vápník, železo a zinek. 

Snižuje riziko srdeční nemoci!

Srdeční onemocnění je ve světě nejčastější příčinou úmrtí a pravidelná konzumace konopného semínka může toto riziko zmírnit. 

Semena obsahují velké množství aminokyseliny arginin, která produkuje v našem těle oxid dusnatý. Ten je zodpovědný za rozšíření a uvolnění našich cév a tím pádem ke snížení krevního tlaku a snížení rizika srdečních onemocnění. Díky snížení krevního tlaku je menší riziko tvorby krevních sraženin a pro srdce je snadnější se zotavit po infarktu. 

Dalším pomocníkem je i kyselina gama-linolenová, která se v semínkách nachází a která je spojována se snížením zánětů. 

Je to skvělý zdroj rostlinných bílkovin!

Přibližně 25 % kalorií v konopných semínkách zaujímají bílkoviny ve vysoké kvalitě. Pro srovnání semínka obsahují podobné množství bílkovin jako hovězí nebo jehněčí maso (30 gramů konopných semen má přibližně 11 gramů bílkovin). 

Kompletní zdroj bílkovin v rostlinné říši je těžký najít. Konopné semínko se sem však může s přehledem řadit (podobně jako quinoa). Poskytuje všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo nemůže produkovat samo a musí je získávat ze stravy. 

Narozdíl od jiných bílkovin ze zrn, ořechů anebo luštěnin je stravitelnost konopného proteinu velmi dobrá. 

Neloupaná semínka zlepšují trávení!

Celá (neloupaná) konopná semínka jsou velmi dobrým zdrojem rozpustné i nerozpustné vlákniny, která je nezbytnou součástí naší stravy a souvisí se zdravým trávícím traktem. 

Rozpustná vláknina (20 %) pomáhá vyživovat nám prospěšné střevní bakterie a může také snižovat výkyvy hladin cukru v krvi anebo regulovat hladinu cholesterolu. 

Nerozpustná vláknina (80 %) dodává stolici objem a pomáhá průchodu jídla. Souvisí také se snížením riziky cukrovky. 

Loupaná konopná semínka však obsahují této vlákniny velmi málo. 

Zlepšuje kvalitu pokožky!

Pokud trpíte suchou, matnou pokožkou nebo máte problémy s podrážděním, zarudnutím, akné nebo atopickou dermatitidou, konopná semínka vám mohou pomoci najít úlevu. 

Protizánětlivé sloučeniny v konopných semínkách spolu s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin může zmírnit všechny tyto příznaky. 

Konopná semínka se dají konzumovat interně nebo se dá použít čistý konopný olej k vnější aplikaci přímo na pokožku. Díky všem těmto skvělým vlastnostem je konopný olej jednou z hlavních složek kosmetických, pleťových a vlasových výrobků.