Farma Václav Lapka

Rok se s rokem sešel… aneb co je nového

Rok se s rokem sešel… aneb co je nového

Čas letí jako splašený a naše předsevzetí z minulého příspěvku, že napíšeme novinky do dalšího roku, jsme (když lehce přivřeme oči) stihli. 

No a jaké novinky se udály? 

Nejvíce našeho času a pozornosti si vyžádala opět REA a zlepšení kvality vlákna, které jsme dotáhli k takovým výsledkům, že směle konkurujeme dovozovým vláknům z Holandska nebo Francie. K tomu se váže naše nová spolupráce se společností JUTA a.s. (O společnosti | JUTA a.s.), kam dovážíme převážnou část našeho zpracovaného vlákna. 

Opět jsme zlepšili vzduchotechniku. Výstupy z REY se odtahují vzduchem stejně jako nečistoty, které vypadají dospod linky. 

Také letos instalujeme novou lamačku a všude zdokonalujeme místa, kde by hrozilo namotání vlákna a tudíž i celkové nucené zastavení linky a časové prodlení. Také se odebere jeden potěrák ze tří, který předpřipravuje stonek, než se dostane na samotné zpracování REOU. Zjistili jsme totiž, že dva bohatě stačí a na funkčnosti nic neubyde. 

Konečné produkty naší tírny jsou tedy pazdeří a vlákno ve velmi vysoké kvalitě. Ze zbytku, které se poté nezpracují děláme konopné brikety pro vlastní využití. 

Letošní rok se bude zkoušet tvorba a použití konopného betonu na domek. Takže na vlastní kůži vyzkoušíme produkt, kde jsme doteď figurovali pouze jako dodavatelé konopného pazdeří. Do budoucna se můžete těšit i na nějaký článek právě o vlastnostech a výhodách konopného betonu oproti klasickým alternativám. 

Momentálně máme na všech polích zaseto. Naštěstí se nás nijak nedotkly rozmary přírody, kvůli kterým je teď většina plodin spálená a zemědělce čekají smutné sčítání ztrát. 

Ovečky na naší farmě již máme vypuštěné na pastvě i s malými přírůstky ze začátku roku. Vidět je můžete při jízdě cyklostezkou z Rakovníka směrem na Pustověty u zastávky ve Chlumě u Rakovníka, kde mají velkou ohradu táhnoucí se podél celé trasy. 

Jelikož se Dorpeři bahní dvakrát do roka, čeká nás teď nová jehněčí nadílka a čekáme spoustu nových přírůstků do stáda. Zrovna předminulý týden jsme na svět přivítali dvě nové ovečky a jednoho beránka. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *